Egy teknős egészséges tartásához vannak feltétlen szükséges eszközök és berendezések. Ilyen az állat felnőttkori méretének megfelelő nagyságú akvárium, az abban lévő víztömeg mennyiségét óránként legalább 6-szor átforgató külső vízszűrő, az állatfaj igényeihez igazodó erősségű UVB lámpa, a napozóterületen kb. 32-35°C fokot minél nagyobb területen biztosító melegítőlámpa, a vízmelegítő, a folyami homok aljzat és annak tisztántartásához szükséges aljzatporszívó, a napozáshoz kimászó.
Egy kis videó a berendezések működéséről
Ugyan a párásító, esőztető berendezés kiváltható lenne kézi permetezésre, kézi locsolásra, a dózispumpa pedig a növénytápok kézi adagolására, de ezek a kényelmi eszközök nyugalmat biztosítanak, és rengeteg időt spórolnak meg. Az automatika nem felejti el egyik reggel sem a növények tápozását, a párásító napi többszöri működtetését, a lámpák (UVB, melegítő, szárazföldi növényes és vízinövényes) pontos fel- és lekapcsolását, a szárazföld esőztetőjének időszakos működtetését. És amikor pár napra vagy esetleg hosszabb időre elmegy az ember otthonról, külső segítség nélkül ezek meg sem oldhatóak manuálisan.
Víz, szűrés, vízcsere
Az akvárium vízének tisztántartása az egyik legfontosabb dolog a benne élő állatok és növények egészsége szempontjából. Mivel a leendő 160-170 l vizet tartalmazó akváriumunk élővilága nagy terhelésnek lesz kitéve, próbáltuk túlbiztosítani. Az Eheim 2275 külső szűrő mellett tettük le a voksunkat, ami óránként 1250 liter vizet forgat meg, és a 9,2 literes vödrében kb. 5 liternyi töltetet helyezhetünk el a biológiai szűrés érdekében. A gyári töltetből kivettük a 2 l MechPro műanyag csődarabokat, ami csak a víz egyenletes eloszlásáért felelt. TM30-as szivacsot tettünk be helyette, ami ugyanúgy megoldja a víz eloszlatását a szűrő teljes keresztmetszetében, ráadásul az egészséges akváriumvíz fenntartásáért felelős baktériumoknak további megtapadási felületet biztosít. Ezek a baktériumok többek között lebontják az akváriumban felgyülemlő mérgező nitritet nitráttá, ami ebben a mennyiségben már nem káros, és tápanyagforrás is. A növénytartás pozitívuma az esztétikusabb kinézet mellett az is, hogy csökkenti a nitrát és foszfátszintet, és így ritkábban és kisebb mennyiségben is elegendő vizet cserélni. Viszont, ha a növények tápanyagfelvétele kevesebb, mint amennyi a túletetéséből származó ételmaradékok foszlásából, azok végtermékeiből és a növénytápozásból a vízbe kerül, felgyűlik a nitrát és a foszfát. Ezek egészséges szinten tartására célszerű meghatározni a vízcserék periódusát és mértékét.
A vízszűrő feladata a víz megszűrése mellett a teljes víztömeg áramoltatása az akvárium legeldugottabb zugaiban is, különben pangó területek jönnek létre, ahol összegyűlik a mulm. Ez melegágya a nehezen kezelhető algák elszaporodásának. A szűrő kimeneti és bemeneti ága a bal hátsó sarokban lett elhelyezve. A kimeneti ágra a 120 cm hosszú akvárium méretéhez szükséges nagyságú lily pipe kifolyó került. Ez biztosítja, hogy a hatalmas mennyiségű kiáramló víztömeg egyenletesen legyen eloszlatva, és az áramlás elérjen a jobb hátsó sarokig, ahol a skimmer kifolyó víztömegét használjuk az odaérkező sodrás továbbítására és a felszín fodrozására.
Mivel mocsarakban élő teknőst tervezünk tartani, ráadásul dús növényzetet is szeretnénk, lágy vizes tartás mellett döntöttünk. A lágy vízben a növények is jobban érzik magukat, és a Clemmys Guttata teknősfajról is azt olvastuk kutakodásaink során, hogy a 6-7-es PH a megfelelő számukra.
Évek óta terveztünk vízszűrő és lágyító rendszert kiépíteni otthonunkban, aminek most jött el az ideje. Kis utánajárást követően fordított ozmózis elvén működő RO vízszűrő lett kialakítva, ami az akvárium vízellátása mellett számunkra is tiszta ivóvizet is biztosít.
A részegységek az alábbi sorrendben követik egymást: 5 mikronos előszűrő, szénszűrő, 1 mikronos előszűrő, nyomásmérő, két RO membrán, hogy a szennyvíz mennyisége a szűrt vízhez képest kevesebb legyen, aztán egy visszamosató, majd egy automata elzárószelep, aminek az egyik kimenetén a szennyvíz közvetlenül a csatornába távozik egy bűzzáron keresztül, a másikon pedig a szűrt víz távozik a rendszerből. A szűrt víz egyik ága a paludárium vízcseréihez a mennyezet alá beépített hordóhoz volt vezetve, aminek a bemeneti oldalára egy úszókapcsoló került elhelyezésre a folyamatos működtetés miatt. A másik ága pedig egy fali csapra, ivóvíznek.
A rendszer tervezésekor szem előtt tartottuk a várhatóan heti vagy akár még sűrűbb vízcserék szükségességét. A lehető legegyszerűbb vízcsere metódust kerestük a helyi adottságokat figyelembe véve. A paludárium külső szűrőjének kimeneti ágára egy T elágazót és egy Eheim duplacsap került, aminek az egyik csapja a leágazásra lett beépítve.
Vízcserekor erre a leágazásra csatlakoztatjuk a duplacsap másik csapját egy hosszú akvarisztikai 12/16-os vagy sima kertészeti 1/2 colos csővel, melynek a végét egy falra szerelt csatornába kötött gyorscsatlakozóra pattintunk.
Ezután megnyithatjuk mindkét csapot, így a paludárium vize automatikusan a lefolyóba áramlik. A fali csatlakozó alacsonyabban van elhelyezve, mint az akvárium kifolyó, ezért kikapcsolt szűrő esetén is lefolyik a víz, de a külső szűrő szivattyújának segítségével ez gyorsabban történik. Amikor elérjük a leengedni kívánt vízmennyiséget, elzárjuk mindkét csapot, majd szétcsatlakoztatás után ráakasztjuk a paludáriumra. A csőnek a másik végét pedig a fali lefolyóból átrakjuk a hordó leeresztő csapjára.
Mivel a hordót közvetlenül a mennyezet alatt helyeztem el, a csapját megnyitva a paludárium visszatöltése automatikusan megtörténik, nincs szükség szivattyúra, és egyben a leeresztő csőben lévő akváriumvizet tiszta RO vízzel mossuk át. Így ritkábban lesz szükség a lerakódások kitakarítására.
Mindeközben van idő az üveg algátlanítására, az aljzattisztításra, a növényi törmelékeket kiszedésére, szükség esetén ritkítására, átültetésére. A skimmer és a vízszűrű szívóágának letisztítására. Feltöltés közben a megfelelő GH és KH érték fenntartása miatt adunk hozzá GH/KH plus oldatot. Ezzel a KH 4-5 és GH 8-10 keménységi értékeket tartjuk fenn. Ha nagyon gyorsak vagyunk, a vízcsere előtti aljzatporszívózással együtt ez mind belefér 2 órába.
Skimmer
A skimmernek a felszínen lebegő növényi törmelékek és az esetleges vízfelszíni fehérjehártya összegyűjtése mellett, fentebb a vízszűrésnél már tárgyalt, az akvárium vízének körkörös áramoltatásában és a felszín fodrozásában is szerepe van. Ez nagy segítség. Az egyik legpraktikusabb berendezés nálunk.
Világítás
UVB
Az állatok és növények egészsége érdekében a világítás is kiemelkedően fontos tényező. Beltéri tartás esetén a teknősünk páncéljának és bőrének megfelelő erősségű UVB lámpára van szüksége, ami nagy felületen képes biztosítani az állat természetes élőhelyén mérhető és a napozási szokását is figyelembe vevő UVI kitettséget. Kedvencünk így tud elegendő D vitamint termelni, ami a kálcium beépülését segíti. Enélkül hiába etetjük kálciumban gazdag eleséggel, az nem tud megfelelő mennyiségben beépülni szervezetébe. A 120 cm hosszú paludáriumban a szárazulat pereme felett 90 cm hosszú Arcadia Pro T5 lámpa került elhelyezésre 6%-os UVB csővel, a napozófelülettől kb. 28 cm-re. Az időzítést a Woox smart home okos elosztó egyik külön vezérelhető dugalja látja el. Napi hét és fél órában működik. Fontos, hogy nem szabad összekeverni ezt az UVB lámpát az UVC lámpákkal vagy a lila UV fényforrásokkal.
Melegítőeszközök
A melegítőlámpának a napozóterületen sütkérező pettyes víziteknős legmagasabb pontján kb. 32°C-ot kell biztosítania annak érdekében, hogy szervezete az egészséges működéshez megfelelő "fordulatszámon" működjön. Ugyanis a hüllők napozás során gyűjtik az energiát a napi mozgáshoz, vadászathoz, emésztéshez. Mi az infra melegítőlámpák közül választottunk, mivel ez sokban hasonlít a nap melegítő hatásához, az állatot belülről melegíti fel. Ráadásul ezek élettartalma sokszorosa a hagyományos melegítőizzókénak. Hátránya, hogy nem ad látható fényt, így nem mindegyik állat tud megbarátkozni vele. A megfelelő hőmérséklet beállításához pedig beszereztünk egy analog dimmer termosztátot (Habistat dimmer thermostat 600 W), hogy ne a lámpa magasságával kelljen babrálni. Az időzítést a Woox smart home okos elosztó egyik külön vezérelhető dugalja látja el. Fontos, hogy ezt az infra hőforrást nem szabad összekeverni a piros infra lámpával. Napi 7 órában működtetjük.
Érdekes, hogy Lulu egyszer a melegítő infra alatt sütkérezik, máskor viszont az UVB cső melegében, ami a kánikulában 32 fokot biztosít neki a cső közepétől kb. 28 cm távolságban. Az hogy épp melyiket választja, teljesen random dönti el. Felmászik a kimászó közepére, ott szaglászik egy kis ideig, körbenéz, aztán elindul az egyik vagy másik meleg terület felé. Egy kint tartózkodás alatt is váltogatja a kettőt. Még az sem mondható, hogy a napi első sütkérezés mindig az egyik vagy a másik lenne.
A víz melegítésére, a szűrő kimeneti ágára a T elágazó után beépítettük a fenti képen látható külső fűtőt (JBL Protemp e300), így a víztérből nem veszi el a helyet a fűtőberendezés. Napi 24 órában folyamatosan melegíti a vizet.
Világítás a vizinövényeknek
A növények növekedéséhez a megfelelő összetételű tápanyagok mellett a megfelelő hullámhosszúságú és intenzitású fényre van szükség. A növények kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy mekkora fényerejű világítást akarunk, és tudunk biztosítani úgy, hogy ezzel a többi élőlény is jól érezze magát. Minden növénynek mások az igényei, az állatoknak hasonlóan.
Az algamentességet nagyrészt az akváriumban tartott növények növekedése biztosítja, mivel azok ilyenkor használják el a vízből a tápanyagokat. Amennyiben nincs elegendő tápanyagfelvétel a növények részéről, fény és tápanyag viszont van, előbb-utóbb meg fognak jelenni az algák, azok ugyanis gyorsan reagálnak, és nagyon könnyen elhasználják a feleslegessé vált tápanyagokat. Ez elkerülhető a növények típusához és mennyiségéhez igazodó erősségű világítással és a vízcserékkel. Mi világításnak erre a célra a Week Aqua Phoenix 900-as lámpát választottuk. Az 5100 lumen fényerőt 50%-on működtetjük napi 8 órában. Ehhez minden esetben hozzá kell számolni a többi fényforrás fényerejét is, esetünkben az UVB lámpa fényerejét, és a szárazföld fölé telepített ledsorok fényerejét is.
Világítás a mohafalnak
Kettő 90 cm-es hosszúságú, TC420-as időzítővel ellátott, vízmentesített, alu profilban elhelyezett, 6500 K színhőmérsékletű ledszalag 3100 lumen maximális fényereje 50%-ra van állítva napi 10 órában napfelkelte és naplemente programozással.
Párásítás
A mohafal fő vízforrását a párásító adja. A rendszer 8 db 15 mikronos, 70 fokos fúvókával rendelkezik, amit egy Dusk Tropic terrárium párásító pumpa hajt meg. A fúvókák eltömődését elkerülendő, 5 literes kannából látjuk el RO vízzel, ami kb. 1,5 hétig elég.
A napi 4 x 15 mp-es működtetést egy Trixie Reptiland digitális időkapcsoló oldja meg. A párásítás időzítése úgy van beállítva, hogy a napozás időszakában ne működjön, mert a teknősnek légzőszervi megbetegedést okozhat. A párásító hajnalban és este öntözi a növényeket, mivel Lulu csak napközben megy ki napozni, amikor az UVB és a melegítőlámpa működik.
Esőztető
Nyitott paludáriumról van szó, így a párásító a páratartalmat nem tudja megfelelő értéken tartani. A szárazulatra telepített növények öntözéséhez és a mohafal vízesítéséhez egy, az akvárium méreteihez tervezett 2 centiméterenként kifúrt rozsdamentes csövekből kialakított esőztető lett kiépítve. Ezt egy Eheim CompactON 600-as vízpumpa közvetlenül az akvárium vízéből látja el vízzel, aminek egy időzítős Woox smart home okos elosztó egyik külön időzíthető aljzata adja a jelet. Napi 2x1 percre van állítva.
A mohafal vízellátását a párásító fúvókák és az esőztető mellett még a fal anyaga, a hygrolon szövet is biztosítja, amire a mohát növesztettük. Ugyanis ez a szövet a kapilláris elvet felhasználva képes a vizet 35 cm magasra felszívni, így vízbe lógatva folyamatosan nedvesen lehet tartani az egész felületet.
Dózispumpa
A dózispumpával a növények tápanyagait lehet automatikusan adagolni vagy akár elpárolgó vizet is lehet pótolni. Mi a növények fajtáit, a növénytömeget, a vízmennyiséget, az állatok mennyiségét és a lámpák fényerejét figyelembe véve napi kétszer 1,2 ml TF micro tápoldatot és napi kétszer 3 ml TF macro tápoldatot adagolunk.
TDS mérő
A TDS mérő a víz szárazanyag tartalmát mutatja meg, ami egy könnyen mérhető paraméter, és az értékéből következtetni lehet a víz keménységére. Amennyiben lágy vizes akváriumunk van, érdemes beszerezni egy ilyen, nem túl drága eszközt, mert sokkal egyszerűbben, gyorsabban kapunk értéket, mint pl. egy csepptesztnél.
Tápadagoló
Amikor elutazunk otthonról a halak és a teknős etetését tudjuk vele automatizálva megoldani.
További fejezetek Lulu terráriumi élőhelyének építéséről:
1. Felkészülés teknős tartására2. Paludárium – Tervezés, építés3. Műszaki eszközök, berendezések4. A mohafal kialakítása5. Növényesítés6. Szárazföld építése - egy későbbi cikkben lesz részletezve7. Élőlények betelepítése - egy későbbi cikkben lesz részletezve
Instagram: lulu_clemmysguttata