A pettyes víziteknős egy félvízi teknősfaj, mely természetes élőhelyén megtalálható szennyezetlen sekély, mocsaras, lápos területeken, tavakban, lassú mozgású patakokban sűrű növényzet között. Kimondottan kedveli a sphagnum mohát. Szívesen bújik el a vízinövények alatt, ahonnan csak a fejét dugja ki. Úszás helyett szeret mászkálni a víz alatti gyökerek között. Így fogságban előnyös számára a puha aljzattal, kapaszkodókkal és bőséges vízi növényzettel ellátott paludárium. Jövendőbeli kis kedvencünk élőhelyének kialakítása több lépésből állt és párhuzamosan zajlott. A műszaki eszközök kiépítése, a szárazulat, a mohafal kialakítása mellett nekiálltunk az úszótér berendezésének és növenyesítésének is. A fentieket figyelembe véve aljzatnak 0,5-1,0 mm szemcsenagyságú folyami homokot raktunk le 2-3 cm vastagon. Ezután bekerültek a kiszárított, alaposan megtisztított, majd beáztatott szőlőgyökerek. Többfajta növényt telepítettünk, a kiválasztás során a kinézet mellett fontos szempont volt, hogy az adott növény milyen magasra nő, milyen a fény, illetve a tápanyag igénye. Kezdetnek egy kis adag békatutajt, vízipetrezselymet, kocsány nélküli ambúliát, tripartitát telepítettünk a vízbe, és adagoltunk indító baktérium kultúrát is
Következő lépésként egy aktív talajjal töltött kókuszlap párna lett berakva, hogy az igényesebb vízinövények is jobban érezhessék magukat. Mivel a teknős mellé nem javasolt ennek az aljzatnak a használata, ezért került az becsomagolásra. Közben békaliliomot, bacopát is ültettük az akváriumba. A szőlőágak penészedni kezdtek, így bekerültek a csigák (postakürt-, hólyag-, maláj tornyoscsiga) melyek azt szépen lepucolták. Vélhetően a rengeteg fa miatt 4-5 hét kellett, amíg a külső szűrőben elegendő baktérium szaporodott el, és kitisztult a víz. Akkor még nem tudtuk, hogy a baktériumok gyorsabban szaporodtak volna, ha haleledelt kapnak.
Eljött a fontosabb vízparaméterek mérésének az ideje, hogy lássuk a kémiai folyamatokat.
A foszfát határétéken volt, de az aktív talaj foszfátmegkötő hatása miatt pár hét alatt helyreált az érték. 2,4 ml micro és 6 ml macro növénytápot adagoltunk napi szinten, felét reggel, felét este, hetente egy nap pihenőt hagyva. Ez a mennyiség soknak tűnhet, de igazolhatóan elfogyott, mivel a csepptesztek a vízcserék előtt szinte nulla értéket mutattak, és a növények is növekedtek, két-három hetente metszettük őket. Az algákból is csak kevés cérna, agancs és zöld alga volt időnként látható, mind kezelhető mennyiségben.
A vízinövények mellett a moha is növekedésnek indult. Az aktív talajjal teli kókuszlap-párnát középre raktuk a szőlőágak alá, a növényeket pedig átrendeztük. Került még be érdes tócsagaz, cryptocoryne wendtii, és ludwigia rubin is.
Majd érkezett még úszó májmoha, reineckii mini és lobelia cardinalis mini. Ezidáig 15 féle növényt próbáltunk ki, amiből csak a bacopát száműztük. Elkapott a hév minket. :)
Sajnos a kókuszlap-párna hosszú távon nem vált be, kb. fél év elteltével elkezdett foszlani, így ki kellett venni a benne lévő aktív talajjal együtt. Lulu érkezése után kb. egy hónap múlva a májmohát és a tócsagazt el kellett távolítani, mert ezeket folyamatosan széttúrta. A tripartita sem érezte jól magát az új körülmények között, ezért a szárazföldre telepítettük a ficus pumila mellé, a mohafal tövébe, ahol később nagy örömünkre kivirult. A többi növénynek nem okozott problémát, nem is ette meg azokat. A kocsány nélküli ambúlia és a békatutaj nagyon jól érezte magát. Összességében úgy látszott, hogy szép számban meg fognak maradni a növények. Kb. 2 hetente ritkítottunk.
Az aktív talaj eltávolítása miatt a foszfát újra emelkedni kezdett. Emiatt a növények nem voltak 100%-osak, de egy ideig még növekedésben tudtuk tartani őket kb. 4-5 naponkénti 35%-os vízcserével és egy kis SERA foszfátmegkötő granulátum belógatásával. De a növényállomány lassan csökkenni kezdett.
Újabb kísérletekbe kezdünk a vízparaméterek optimalizálása érdekében. A SERA helyett Ismét aktív talajt raktunk be, csak most több réteg szúnyoghálóba tekerve egy méter hosszban és kb 6 - 8 cm átmérőjű mennyiségben. A 35 %-os vízcserék heti rendszerességre álltak be.
Lulu ahogy nőtt, elkezdte kóstolgatni a növényeket, de szerencsére nem cincál szét mindent. Láthatóan jól érezi magát, és ez nagy örömet okoz számunkra.
További fejezetek Lulu terráriumi élőhelyének építéséről:
1. Felkészülés teknős tartására2. Paludárium – Tervezés, építés3. Műszaki eszközök, berendezések4. A mohafal kialakítása5. Növényesítés6. Szárazföld építése - egy későbbi cikkben lesz részletezve7. Élőlények betelepítése - egy későbbi cikkben lesz részletezve
Instagram: lulu_clemmysguttata