1. Felkészülés teknős tartására
2022. január 02. írta: Murga_NK

1. Felkészülés teknős tartására

Harminc és harmincegy éves korukban elpusztult vörösfülű ékszerteknőseink nagy űrt hagytak maguk után, ezért némi vacillálás után úgy döntöttünk, hogy újra belevágunk a teknőstartásba. Mivel nekik – tudatlanságunkból fakadóan – nem biztosítottuk azt az életszínvonalat, amit kellett volna, az újonnan érkező állatkának szerettünk volna megadni mindent, amire szüksége van, hogy hosszú boldog éveket tölthessen nálunk.

Kisebb termetűt szerettünk volna, olyat, ami kifejlett korában is szép és barátságos. Kinézetre nagyon tetszett a nicaraguai ékszerteknős, de túl nagyra nő. A pézsmateknős kicsi is, aranyos is, de még sem ez volt, amire vágytam. Szóba jött még a kínai háromélű, mikor is egy egzotikus hobbiállatok tartásával régóta foglalkozó tenyésztőtől tanácsot kértem. Felvetéseimre azt válaszolta, hogy a Clemmys Guttata az a faj, amire gondolok. Ahogy utánanéztem, rögtön beleszerettem, és férjemnek is tetszett. Egy fél év körüli, nőstény pettyes víziteknős lett az álom.

Férjem vállalta a helyének kialakítását, én pedig, hogy mindent a legjobban csináljunk, elkezdtem összeszedni a clemmys guttatáról, azaz a pettyes víziteknősről, angol nevén a spotted turtle-ről interneten található, hitelesnek tűnő információkat. Egy Excel táblázatba az alábbiak szerint gyűjtöttem ki adatokat: a hím és nőstény kinézete; páncélhossza; súlya; várható életkora; élőhelye; javasolt akváriumi berendezése, ideális létszám fogságban; eleségei; etetésének gyakorisága; lehetséges betegségei; ivarérettsége; tojásrakás időszaka; fészkelőhelye; átlagos vemhességi időszaka; tojások száma szabadban és fogságban, tojások kikelésének ideje; kikelő teknős nagysága; egyéb érdekességek. Ezek közül a főbb információk több oldalon is megtalálhatók voltak, de van, amiről csak egy-két helyen írtak. A kutakodás során belebotlottam a Bio-Akva-Terrárium - Modern víziteknős-gondozás facebook csoport kalauzaiba is, és belevetettük magunkat az olvasásba, tanulásba.

0a12f563d8146e532a9c61c339c3c8c9.jpg

Fotó: J.P.Lawrence - Pettyes víziteknős lány nyugat Michigenből - flickr.com

Mivel Magyarországon egy nehezen beszerezhető faj mellett döntöttünk, a tenyésztők ígéretei alapján úgy számoltuk, hogy kb. fél évünk van a kutakodásra, az előkészületekre, a hely kialakítására, a növények és a társbérlő halacskák kiválasztására, azok betelepítésére. Végül tíz hónap után tudtunk vásárolni egy osztrák tenyésztőtől magyar kereskedésbe került hároméves, nőstény pettyes víziteknőst, aki egy kész, általunk nevelt növényekkel teli, bejáratott akváriumba költözhetett be. Lulunak neveztük el.

20210621_160207_resize.jpg

Lulu hazahozatala

Mivel többen érdeklődtek a paludáriumunk felépítésének, berendezésének részleteiről, a férjem az alábbi fejezetekre bontva ír ezekről:

1. Felkészülés teknős tartására
2. Paludárium – Tervezés, építés
3. Műszaki eszközök, berendezések
4. A mohafal kialakítása
5. Növényesítés
6. Szárazföld építése - egy későbbi cikkben lesz részletezve
7. Élőlények betelepítése - egy későbbi cikkben lesz részletezve

 

Instagram: lulu_clemmysguttata

A bejegyzés trackback címe:

https://tekilak.blog.hu/api/trackback/id/tr5816674330
süti beállítások módosítása